ANTYWINDYKACJA

ANTYWINDYKACJA

PRAWO SPADKOWE

PRAWO SPADKOWE

UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA

Nakaz zapłaty wysłany na zły adres

Podziel się:

Nakaz zapłaty wysłany na zły adres traktowany jest jako doręczony

W praktyce bardzo często zdarza się, że nakaz zapłaty wysłany na zły adres, pozostaje później w aktach sądu ze skutkiem doręczenia. Jest to sytuacja trochę podobna do tej opisywanej w przypadku nakazu zapłaty wydanego przeciwko osobie mieszkającej za granicą. Schemat postępowania jest jednak nieco inny. Przede wszystkim najczęściej dowiadujemy się o takim nakazie zapłaty od komornika i czasu na reakcję naprawdę jest niewiele. Zwłaszcza dotyczy to sytuacji, jeżeli dług jest niewielki, a osoba przeciwko której prowadzona jest egzekucja ma stosunkowo wysokie dochody.

Skąd biorą się takie przypadki?

Dzieje się tak najczęściej w momencie kiedy firma windykacyjna, bądź inny wierzyciel, dysponuje naszym nieaktualnym adresem. Co prawda przepisy nakazują, aby w postępowaniu sądowym posługiwać się danymi aktualnymi, ale w praktyce jest to nie do sprawdzenia. Stąd też wędrują sobie po naszym pięknym kraju tysiące nakazów zapłaty, adresowanych nie tam gdzie trzeba. Przyznać należy, że mamy taką sytuację trochę na własną prośbę. Po pierwsze,  niewielu z nas dba aby poinformować wszystkich zainteresowanych o zmianie adresu. Po drugie, rozsądnym nawykiem powinno być, aby przy każdej próbie doręczenia na nasz adres korespondencji dla osoby nam nie znanej, wyraźnie informować o tym listonosza bądź  placówkę  pocztową. Zostanie odnotowane że taka osoba tutaj nie zamieszkuje i dopiero wówczas sąd z urzędu może zadziałać i wezwać powoda do podania aktualnego adresu. Taka mała społeczna akcja szalenie ułatwi życie. Kosztuje niewiele wysiłku, a pozbawi możliwości nadużyć przez firmy windykacyjne. Bo te nierzadko „mylą” adresy z premedytacją.

Co najpierw zrobić?

To zależy od sytuacji. Ale w najczęstszych przypadkach o nakazie zapłaty dowiadujemy się od komornika. Bo ten – z oczywistych przyczyn – ma interes w odnalezieniu nas i po prostu mu się chce. Wtedy wgłębiamy się w lekturę zawiadomienia o wszczęciu egzekucji i wyłuskujemy kluczowe informacje. Musimy poznać sąd który wydał nakaz zapłaty i sygnaturę akt. Przy czym nie chodzi o sygnaturę oznaczoną Km, tylko o tą przy której są literki Nc-e, Nc. Jeżeli tam są inne literki (C, Co, GNc, GC, GCo) to bez pomocy prawnej sobie możemy nie poradzić. Zresztą cały czas zachęcamy do skorzystania, bo często jest ona bezpłatna. W tych dwóch przypadkach dzwonimy do sądu który wydał nakaz zapłaty dowiadujemy się na jaki adres został wysłany, bądź kto ten nakaz odebrał. Możemy też poprosić o dostęp do akt i samemu się z nimi w sądzie zapoznać. W przypadku e-sądu w Lublinie (EPU), można sobie założyć konto. Jeżeli był podany błędny adres to sprawa jest prosta. Jeżeli zaś nakaz był prawidłowy, tylko przez kogoś odebrany, można go również obalić, ale wymaga to już większego wysiłku.

Co zrobić gdy podany był zły adres

Jeżeli ustalimy że nakaz zapłaty został wysłany na zły adres, wysyłamy do sądu po prostu sprzeciw od nakazu zapłaty, wnosząc jednocześnie o jego prawidłowe dostarczenie, oraz wydanie zaświadczenia że nakaz został wysłany na błędny adres. To zaświadczenie będzie potrzebne dla zawieszenia postępowania egzekucyjnego. Ważną kwestią jest niestety to, że do sprzeciwu musimy dołączyć dowód zamieszkiwania pod innym adresem na czas wydawania i wysyłki nakazu zapłaty. Bez tego nasz sprzeciw zostanie odrzucony. Może to być zaświadczenie o zameldowaniu, umowa najmu, rachunek za telefon z aktualnym adresem, jakieś adresowane do nas pismo urzędowe.  Wówczas sprzeciw zostanie przyjęty i sprawa rozpocznie się niejako na nowo, a my zyskamy szanse obrony.

Czego nie robić gdy podany był zły adres

W takich sytuacjach, wbrew sugestiom teoretyków prawa, nie składamy wniosku o przywrócenie terminu. Jest to bezcelowe, ponieważ formalnie termin na złożenie sprzeciwu nie zaczął w ogóle biec, więc nie ma czego przywracać. Nie składamy również zażalenia na klauzulę wykonalności. A to z tego tytułu, że jego rozpatrzenie potrwa całe wieki, a zależy nam wszystkim aby postępowania toczyły się sprawnie.

W każdym razie zachęcamy do kontaktu. Dane są w zakładce kontakt, bądź można skorzystać z formularza kontaktowego.

Aby być na bieżąco z nowościami, polub naszą stronę

Pozwól sobie pomóc, wypełnij formularz

 

Podziel się:
One Comment
Zadzwoń